x
Sıralama seçin

Dikiş Malzemeleri

Dikiş dikmek geçmiş dönemlerde zaruri bir ihtiyaçken teknolojinin ilerlemesine bağlı olarak seri üretimin yaygınlaşması ile artık bir hobi halini aldı. Bu keyifli etkinlik kendi tasarımını yapmaktan hoşlanan insanların ev dekorasyonu, hobi eşyaları ve giyim materyalleri üretmekte kullandıkları bir yöntem olmanın yanında basit tutturma ve kumaş gibi diğer tekstil ürünlerinin onarılması işlemlerinde de kurtarıcı rolünü üstleniyor. İster mecburi bir seçim olsun ister hobi dikiş dikebilmek için mutlaka bulundurulması gereken materyallere ihtiyaç vardır. Dikiş materyallerin başında dikiş makineleri ve dikiş makinesi malzemeleri gelir. Ayrıca dikiş yapabilmek için gerekli en önemli malzeme olan iğneler ile biyeler, dikiş ipleri, düğmeler ve etiketler, makas ve kesiciler, dikiş kutusu ve dikiş setleri, farklı işlevleri yerine getiren dikiş yardımcıları da terzi malzemeleri arasındadır.

Dikiş Makineleri ve Dikiş Makinesi Malzemeleri

Tekstil endüstrisinin temel öğesi olan dikiş makineleri kişisel kullanıma uygun modelleri ile de evlerde bulunmaktadır. Farklı işlevler gören ve değişik çeşitleri bulunan dikiş makineleri dikiş nakış malzemeleri arasında en etkin konumdadır. Hem kumaşları birleştirmekte hem de nakış yapmakta kullanılan bu makineler iğne ve mekikler yardımı ile üst ve alt olmak üzere iki ipliğin kumaşı tutturmasını ya da nakış yapılmasını sağlar. Dikişte dayanıklı ve kusursuz bir sonuç elde etmek için dikiş makinelerini kullanmak şarttır. İpin dolanacağı makara görevi gören masuralar, makine iğneleri ve makine yağları gibi materyaller dikiş makinesi malzemeleri olarak bilinir ve dikiş makinesi bu ürünler olmadan dikme işlevini gerçekleştiremez.

Dikiş İğneleri

Bilindiği gibi temel dikiş ürünleri olan dikiş iğneleri olmadan dikme işleminin yapılması mümkün değildir. Dikiş iğneleri genellikle çelik ve pirinç gibi dayanıklı materyallerden üretilir. Dikiş iğnelerinde esas ayrım makine iğneleri ile el dikiş iğneleri arasında yapılır. Makine iğneleri makinenin işlev görmesi için kaçınılmaz olarak kullanılan ve farklı inceliklerde boyutlarına sahip ürünlerdir. Makine iğnelerinin büyüklükleri kumaşın kalınlığına ve yapısına göre belirlenir. Büyük makine iğneleri daha dayanıklıdır kot ve kanvas gibi kalın kumaşların birleştirilmesinde en iyi sonucu verir. Küçük boyutlu makine iğneleri ise pamuklu, viskon ve ipek gibi daha nazik kumaşların dikiminde kullanılır.

El dikişi yapmak için kullanılan iğnelerin çeşitlenmesi de yine kumaşa ve yapılan işleme bağlıdır. El iğnelerinin belirli numaraları vardır ve bu numaralar ne kadar büyük ise iğne o kadar ince olur. El iğnelerinin kalınlığı kadar uçlarının yapısı da önemlidir. Örneğin kanaviçe, goblen ve etamin işinde kullanılan nakış iğneleri ile yün iğneleri genellikle sivri uçlu olmaz.

Ayrıca dikiş işleminde kumaşı geçici olarak tutturmak için toplu iğneler ile çengelli iğneler de kullanılır.

Dikiş İpleri

Dikiş ipleri kumaşların birbirine tutturulmasını ve dikişin tamamlanması sağlayan temel ürünlerdir. Aynı zamanda dikiş süsleme malzemeleri sınıfına da giren dikiş ipleri iğnenin kalınlığına ve kumaşın yapısına göre seçilir. Kumaş ile renk uyumu bu seçimde son derece önemlidir. Dikiş iplikleri farklı yapılacak işleme göre farklı malzemelerden üretilebilir. Doğal iplikler ile plastikten yapılmış ipliklerin kullanım alanları değişiklik gösterir. Bunun için iplik seçimi tüm kriterler gözeterek yapılmalıdır. Dikiş ipliklerinde en çok tercih edilen marka Drima olmaktadır. Kopmayan boncuk iplerinde ise Manolya ve Kaplan markaları rağbet görmektedir. Dikiş setlerinde ise içinde 10 adet makara bulunan Hobipop Nostaljik Teneke Dikiş Kutusu tavsiyemizdir. Üstelik Hobipop’un dikiş malzemeleri fiyatları tam size göre.

Dikiş Yardımcı Malzemeleri ve Dikiş Süsleme Malzemeleri

El dikiş hobi malzemeleri içinde gerekli olan ürünlerin başında makaslar ve kesiciler gelmektedir. Bu ürünler iplik ve kumaş makası olarak kategorize edilebileceği gibi nakış makası olarak spesifik alanlara hizmet eden ürünlerle de çeşitlenebilir. Dikiş kutusu ve dikiş setleri ise birden çok ürünü barındırdığı için dikiş işleminin daha kolay yapılmasını sağlayan materyallerdir. Lastikler, biyeler, çıtçıt ve agraflar ile düğmeler ve etiketler ise dikiş süsleme malzemeleri arasında yer alır. Bu ürünler isteğe ve yapılacak dikiş işlemine bağlı olarak gereksinim duyulan dikiş malzemeleridir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.