x
Sıralama seçin

Kurdele Şerit Modelleri

İnce şerit halinde tasarlanmış genellikle ipek karışımlı ve parlak yapıdaki süsleme kumaşına kurdele denmektedir. Kurdele şerit ya da süsleme şerit olarak da bilinen bu ürün kıyafetleri, eşyaları ve objeleri süslemek için kullanılır. Yumuşak ve kaygan bir dokusu olan kurdelelere şerit denmesinin nedeni belirli kalınlıklardan oluşan şeritler halinde satılmalarıdır. Bir makaraya sarılarak satışa sunulan şerit kurdeleler hem birer süsleme eşyası hem de aksesuar olarak işlev görür.

Kurdele şeritler oldukları gibi kullanılabildiği gibi el işleri ile nakış işlerinde de yararlanılan materyallerdir. Hobi ve el işi sevenlerin sıklıkla yararlandığı ürünler farklı kumaşlardan yapıldığı için birçok çeşide sahiptir.

Kurdele Çeşitleri

İster bağlanarak ister dikilerek dekoratif süslemeler de ya da tek başlarına kullanılabilen kurdeleler nakış işlerinde de yararlanılan tekstil ürünleridir. Hem ev tekstili hem de dekoratif amaçlarla yararlanılan şerit kurdelelerin kadın ve çocuk giyiminde de yeri vardır. Aynı zamanda başlı başına birer figür de yaratılmasını sağlayan bu ürünler üretildikleri kumaşlara göre çeşitlenirler. Kumaş karışımlarına göre farklı dokularda ve kalınlıklarda olabilen kurdele modelleri 1 santimetreden 10 santimetreye kadar değişen en ölçüsünde imal edilebilirler. Zira ortalama olarak 4 ila 5 santimetre kalınlığa sahip kurdeleler en çok tercih edilenleridir.

Kumaşlarına, yapılarına ve kullanım alanlarına göre kurdele çeşitleri ise şunlardır:

  • Grogren kurdele,
  • Saten kurdele,
  • Koton kurdele (Desenli Kurdele)
  • Organze kurdele,
  • Kadife kurdele,
  • Simli kurdele,
  • Jüt Kurdele

Grogren Kurdele

Tül kurdele adı ile de bilinen grogren kurdele, çoğunlukla kıyafet ya da ev aksesuarları süslemesinde işlev görür. Bu kurdele çeşidinin kumaşı biraz kalın ve tırtıklı bir yüzeye sahiptir. Sağlam ve dayanıklı olması bu kurdelelerin sıklıkla tercih edilmesini sağlar. Ama çok ince kumaşlarda ağırlık yaparlar.

Saten Kurdele

Çok hafif ve yumuşak olan saten kumaştan üretilen saten kurdeleler yumuşacık, kaygan ve pürüzsüz dokudadır. Hediye paketlerinde, her türlü kumaş süslemesinde ve kıyafetlerde kolaylıkla kullanılan saten kurdeleler çok narin kumaşlar oldukları için dikilmesi biraz zahmetlidir ve dikkat ister. Saten kurdelelerin görünümü ise parlak oldukça zariftir. Bu nedenle bir süsleme aracı olmanın yanında tek başlarına da kullanılabilirler.

Koton kurdele (Desenli Kurdele)

Koton yani pamuklu kumaşlardan elde edilen bu kurdele çeşidi genellikle desenli olarak üretilir. Bunun nedeni koton kumaşın dokunurken rahatça desenli hale getirilebilmesidir. Özellikle çocuk giysilerinden ve ev tekstil ürünlerinde süsleme amaçlı kullanılan desenli kurdele yani koton kurdele modelleri çok ince şeritler halinde tasarlanmaz. Bu dekoratif şerit çeşitleri arasında yer alan ürünlerin kalınlıkları en az 2 santimetreden başlar.

Organze Kurdele

Şerit süslemeleri kategorisinde bulunan bir kurdele şerit modeli de organze kurdelelerdir. Süsleme yapılırken en fazla tercih edilen kurdeleler olarak bilinen organze kurdele ince bir yapıya sahiptir. Adeta bir tülü andıran bu kurdele çeşidi ile çok sık süslemeler yapılabilir.

Kadife Kurdele

Yumuşacık dokusunu ve canlı renklerini kumaşından alan kadife kurdeleler özellikle kıyafet süslemede kullanılır. Elbiselerin kol ağızları, etek kısımları ve omuzlarında sıklıkla gördüğümüz kadife kurdele çeşitleri yapısı gereği çok ince olmaz. Ceketlerde ve hatta gömleklerde de çok şık bir hava yaratan bu şerit kurdeleler yaka kenarlarına da çok yakışır. Bu kurdeleler sağlam yapıda oldukları için uçlarına ponpon takılarak ponpon şerit halini de alabilirler.

Simli Kurdele

Toka, çanta, kemer, şapka gibi aksesuarlardan bluz, elbise, gömlek, ceket, şort, etek gibi giyim ürünlerine; havlu, nevresim, yatak örtüsü ve her türlü ev tekstil ürününden kutu, dolap kapağı, defter, kalem evde kullandığınız tüm eşyalara kadar her alanda kullanabileceğiniz simli kurdeleler kumaş özelliği gereği oldukça çarpıcı ve şıktır. Bu kurdeleler farklı kumaşlardan değişen kalınlıklarda ve boyutlarda yapıldıkları için her türünü ve her rengini bulmak mümkündür.

Jüt Kurdele

Amerika ve Birleşik Devletleri’nde yetişen jüt bitkisinin liflerinden elde edilen ipliklerle yapılan jüt kurdele kalın yapısı ile bilinir. Aslında jüt bitkisinden elde edilen iplikten üretilen kumaşların yapısı çuvala benzer. Jüt kurdeleler doğal bir hava yarattıkları için genellikle ev eşyaları ile dekoratif ürünlerin süslemesi için ideal ürünlerdir. Jüt kurdeleler yapısı nedeniyle hasır şerit adını da alırlar.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.