x
Sıralama seçin

Makas ve Kesici Çeşitleri

Makaslar, dilediğiniz nesneyi dilediğiniz şekilde kesmeye yarayan, kullanımı ve işlevi pratiklik sağlayan araçlardır. Farklı işlevler için farklı şekillerle tasarlanmış makaslar bulunmaktadır. Terzi makası, saç kesim makası söz makası, iplik temizleme makası, nakış makası, nişan makası gibi pek çok makas çeşitleri sayılabilir. Siz de Hobipop’un bu kategoride yer alan, kaliteli markaların güvencesi ile temin edebileceğiniz seçenekler arasından, hem estetik algınıza hitap eden hem de kaliteli performans elde edeceğiniz tercihlerinizi gerçekleştirin.

Neden Plastik Saplı Makas Tercih Edilmektedir?

Makas kullanımı sırasında tutuş şekli, tutarken parmakların rahat oluşu, yapılacak işlemin ve ortaya çıkacak kesimin de kaliteli olmasını sağlamaktadır. Bu sebeple plastik saplı makaslar çok sık tercih edilen makaslardandır. Plastik saplı makaslar hem tutumunun rahatlığı hem de şık tasarımları ile Hobipop’ta sizleri beklemektedir.

Hobipop’un sunduğu, ip kesmek, kurdele kesmek ya da basit el işleri gibi işlemlerde kullanım sağlayacağınız plastik makas kategorisinde yer alan, plastik saplı puanlı makas çeşitleri, yaklaşık olarak 15 - 16cm uzunluğundadır. Puanlı makasların, yeşil mavi ve pembe renklerdeki seçenekleri de mevcuttur. Bunun dışında farklı modellerle tasarlanmış kelebek modelli ya da düz plastik makas seçenekleri de basit kesimlerde rahatlıkla kullanacağınız seçeneklerdendir.

İp kesmek ya da basit el işleri için kullanacağınız makas seçenekleri içinde yer alan plastik saplı makasların kullanımı, rahatlığı ile beraber farklı modelleri ile de dikkat çekmekte ve tercih edilmektedir. Hobibop, plastik saplı makas seçenekleri arasında yer alan kelebek makas koleksiyonu da zevkli ve sevimli makas tasarımlarından biridir. Pembe, mavi ve yeşil renk seçenekleri ile sizlere sunulan kelebek makaslar, işlem sırasında keyifli ve rahat bir kullanım sağlayacaktır.

Makas Çeşitleri Nelerdir? 

Makaslar işlevsellik gösterdiği duruma, şekle ve kullanılan malzemeye göre farklılıklar gösteren, şekil verici küçük aletlerdir. Hayatın pek çok alanında kullanılan bu aletlerin en çok kullanıldığı alan elbette kumaşlardır. Kumaş makası, mutfak makası, bahçe ve berber makası, kâğıt ve nakış makası sıklıkla tercih edilen ve en çok faydalanılan makaslardır. Kullanım alanları ile beraber makaslar, yapımında tercih edilen malzeme, saplarının plastik ya da metal saplı oluşu gibi farklı içeriklere göre de değişkenlik göstermektedir. Hobipop, titanyum kumaş makası, antik füme, bakır ve gümüş seçenekli nakış ve söz makası, dikiş makası, terzi makası gibi pek çok seçeneği farklı ve oldukça estetik tasarımları ile ihtiyaç duyduğunuz makasları sizlerle buluşturmaktadır.

Nakış Makası Nedir?

Dikiş sonrası, iplik temizleyebileceğiniz, aynı zamanda dikiş temizlemeye yarayan tamamlayıcı dikiş malzemelerindendir. Ulaşılması güç olan noktalara bu keskin ve sivri uçlu makasla ulaşmak çok daha kolaydır. Nakış makasları kumaş kesiminden ziyade, kurdele, iplik gibi daha küçük parçalar için kullanıma uygundur. Hobipop, dar alanlarda rahat çalışma imkânı sunan Milward’a ait kıvrık uçlu makas, Fiona gibi özel ve kaliteli isimlere ait nakış makasları için Hobibop’u ziyaret edebilirsiniz.

Hobibop Kelebek Makas Seçenekleri Nelerdir?

Farklı tasarımlarla sizleri yapacağınız işlerde keyifli ve rahat kullanımla buluşturan Hobipop, makas koleksiyonu içerisinde yer alan modelleri ile dikkat çekici seçenekler sunmaktadır. Kelebek makas modelleri, dikkat çeken makas modellerinden sadece biridir. Metal saplı kelebek makas seçenekleri, hayatın en büyük ve en özel adımlarından olan nişan ve söz kesme merasimlerinde, açılış aktiviteleri sırasında, hem şık ve hem sevimli bir seçenek olarak belirmektedir. Bu makaslar, plastik saplı makaslar olduğu gibi metal saplı kelebek makaslar olarak da sizlere farklı tercihler sunmaktadır. Plastik kelebek makaslar gibi, metal saplı kelebek makaslarda gold, bakır ve ebruli renk seçenekleri ile çok daha dikkat çekici ve zevkli bir görselle sizlere sunulmaktadır.

İplik Temizleme Makası Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Her işin sonunda oluşacak fazlalık, döküntü gibi durumları temizlemek, yapılan işi düzenli ve temiz sunmak için gerekli aparatlar vardır. İplik temizleme makası da kesim, dikim işlemleri sırasında aktif olarak kullanılan araç gereçlerden biridir. İplik temizleme makası el ve makine dikişi sonrasında oluşan ip artıklarını kesmek, dikiş sırasında, düzgün olmayan kumaş kenarlarını düzeltmek için kullanılmaktadır. İplik temizleme makası iki sivri bıçak ve kendi kendine açılmasını sağlayan bir yay sistemi ile çalışmaktadır. Hobipop, bu işlemi çok daha pratik ve kaliteli yapacağınız seçenekler sunmaktadır. Metal iplik temizleme makası seçeneklerinden siyah ve yeşil renkleri ile iplik temizleme makası tercih edebileceğiniz makas seçeneklerinden biridir.

Sürfile Makası Nedir, Hangi İşlemler İçin Kullanılır?

Sürfile makası, “nervür” adıyla da bilinen bir makastır. Halk arasında ise tırtıklı makas olarak tabir edilen bir makastır. Sürfile makas, ağız yapısı tırtıklı, yani zikzak şekle sahip olan, bir çeşit şekillendirme makasıdır. Bu makas dikiş sonrası iplik temizlerken, kumaş kenarlarının artmasını önler, daha temiz ve titiz bir iş ortaya çıkarmanızda yardımcı olan bir makastır. Keçe, eva, deri gibi kumaşlara şekil verebilmek için sürfile makas kullanılmaktadır. İşlevselliği sebebiyle overlop makinelerine alternatif olarak tercih edilebilir. Bir makine pratikliği olmasa da işlev olarak aynı işlemi yapmaktadır.

Sürfile makasları, terzilik ve hobi için oldukça ideal bir makaslardır. Bu makaslarla kumaş kenarlarını fazlalık olan ipliklerden arındırırken, kumaşınızı da zikzak şekilde kesebilirsiniz. Hobipop makas kategorisinde yer alan sürfile makas seçenekleri ile zevkle ve konforlu çalışabilirisiniz. Kaliteli ürünler ortaya çıkarabileceğiniz, plastik saplı sürfile makas seçeneklerinde, Kartopu’ya ait lacivert plastik saplı sürfile makası ve Mina Carin’e ait siyah zikzak ağızlı sürfile makası gibi kaliteli seçenekleri ile hem keyifli hem konforlu bir çalışma sağlayabilirsiniz.

Dikiş Makası Nasıl Olmalı ve Nasıl Kullanılmalıdır?

Dikiş makası hem iplik hem de çeşitli kumaşları kesmek için kullanılan makaslardır. Pek çok seçenekle farklı tercihlerde bulunabileceğiniz bu makaslar, terzi makası olarak da adlandırılmaktadır. Dikiş makasları farklı kalınlıktaki ve farklı dokulara sahip kumaşlar için, farklı seçenekler olarak belirir. Örneğin kaygan kumaşlar için tırtıklı makasları tercih edebileceğiniz gibi düz, bitmemiş dokuma kumaşlar için testere dişlere sahip oyma makasları kullanabilirsiniz. Bununla beraber, deri veya kapitone kumaşlar için dikiş makasları daha doğru bir seçim olacaktır. Kullanımı ve tutuş rahatlığı ile kumaş, keçe, kağıt gibi her türlü malzemede kullanabileceğiniz, Taksun’a ait silikon saplı dikiş makasları, 20, 24 ve 25cm ölçülerinde; yeşil, mavi, sarı, lacivert gibi farklı renklerle tercihlerinize sunulmaktadır. DMC’ye ait renkli saplı dikiş makasları, Globa’nın gümüş saplı dikiş makası gibi daha pek çok kaliteli marka ve dikiş makaslarına Hobibop ile ulaşabilirsiz.

Hobipop Nişan Makası Seçenekleri Nelerdir?

Makasların farklı tasarımlarla şekillendirilesi, yapılacak işi daha zevkli kılmaktadır. Bu sebeple tercihi sırasında, sunduğu kullanım rahatlığının dışında, estetik açıdan göze ve zevke de hitap eden tasarımları tercih edilmektedir. Özellikle özel günlerde tercih edilecek olan makas seçeneklerinde estetik algı, işlevi kadar ön planda tutulmalıdır. Hem nakış hem nişan merasimi gibi özel zamanlarda kullanabileceğiniz farklı tasarımlarla şekillendirilmiş nişan makaslarını, Hobibop’ta bulacak hatta aradığınızdan fazlasını bulacaksınız. Hobibop zarif füme, nişan makası seçenekleri içerisinde, antik füme, antik bakır ve antik sarı tasarımları ile şık nişan ve nakış makaslarını tercih edebilir ya da Fiona minik, küçük, orta, büyük ölçüleri ile dekoratif ve göz alıcı bir şıklığa sahip makas seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Bu makaslar, estetik olarak oldukça şık, göz alıcı tasarımlardır. Hem nakış makası hem nişan makası seçenekleri arsında yer alan Hobibop’un birbirinden şık tasarımlara sahip makas seçeneklerini rahatlıkla güvenle temin edinebilir, söz, nişan, açılış gibi özel merasimlerde şık bir kullanım sağlayabilirsiniz. Bunun dışında sadece özel merasimlerde değil nakış işleriniz sırasında da şık bir tercih olarak, bu makasları kullanıma devam edebilirsiniz.

Berber Makası Nasıl Olmalı?

Saç kesimi oldukça önemli ve detay gerektiren bir kesimdir. Hem kadınların hem erkeklerin saç kesiminde detaycı tavrı sebebi ile kullanılan araç ve gereçlerin de kalite ve modeli önem arz etmektedir. Bu bağlamda kuaför ve berber makasları da dikkatle seçilmesi gereken seçeneklerdir. Berber makaslarını seçerken ilk etapta dikkat etmeniz gereken bazı özellikler vardır. Bunlar tutum kolaylığı, keskinliği ve elbette en mühimi ağız açısıdır. Ağız genişliği bir berber makasının tek seferde ne kadar saç kesebileceğini gösteren bir niteliktir. Dolayısıyla seçimlerinizi bu kriterlere dikkat ederek yapmanız, yapacağınız işlemin süresini ve kalitesini de belirleyecektir. Berber makasları, 5, 5.5, 6, ve 7 olmak üzere farklı genişliklere sahiptir. Hobipop, Taksun berber makasları ile aradığınız kaliteyi ve işlevi elde edeceğiniz bir seçeneği sizlere sunmaktadır. Hem berber makası hem de diğer işlemlerinizde kullanacağınız bir makas olan bu makaslar, gri gümüş ve altın renkleri tercih edebileceğiniz seçeneklerdir.

Kumaş Makası Tercih Ederken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kumaş makasları her türlü kumaşı kesebileceğiniz makas çeşitleridir. Kumaş makası tercih ederken hangi kumaşlar üzerinde kullanacağınızı, kumaşın sertliği, makasın işlevi, kullanım anındaki konforu ve keskinliği gibi kumaşınızın kesim detayı için önemli olan makasınızın bıçak kısmı ve bu kısmın şeklidir. Bıçak kısmının testere, düz, tırtıklı gibi detayları kumaşta istediğiniz kesimi elde etmeniz için önemli bir unsurdur. Bununla beraber kumaş dokusu yani sert, kaygan, yumuşak gibi detaylar önemlidir. Örneğin deri, keçe ve kapitone gibi kumaşlar için sürfile makaslar, ince ve tek kat kumaşlar için terzi makası, kot gibi sert kumaşlar için gereken makas seçenekleri gibi farklı seçenekleri tercih etmeniz gerekir. En iyi kumaş makası seçimleri için ise Hobipop’u ziyaret edebilirsiniz.  El yormayan tasarımı ve küçük, orta ve büyük olarak ölçülendirilmiş Titanyum kumaş makası, çok amaçlı kullanıma uygun Globa makasları, tüm dikiş işlemlerinizde kullanabileceğiniz konforlu tasarımı ile Milward terzi makası, yılların değişmeyen kalite markası Singer’in çok amaçlı makas seçeneği gibi pek makas türünü, kaliteli markalarla temin edebilirsiniz. Tüm bunlarla beraber, Prym’ye ait kaliteli işler ortaya çıkarabileceğiniz dikiş makinesi seçenekeleri, kumaşlarınızda harikalar yaratabileceğiniz dikiş ipleri, kasnak ve çerçeveler, dikiş işlemleri sırasında yardımcı ve tamamlayıcı gereçlerden olan ahşap saplı delici iğneler gibi daha pek çok tamamlayıcı gereçlere Hobibop ile ulabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.