x
Sıralama seçin

Düğme Çeşitleri

Düğmeler ve düğme çeşitleri; kıyafetlerde, yorgan, yastık, hurç gibi ev gereçlerinde ya da süsleme amacıyla ayakkabı çanta gibi kişisel eşyalarda kullanılan, işlevsel ve estetik malzemelerdir.  Düğmeler, kullanım alanına göre farklı tercihlerde bulunabileceğiniz detay ancak önemli parçalardır. Düğme detayı, kullandığınız eşyada pratik kullanımı sağladığı gibi farklı seçimlerde bulunabileceğiniz seçeneklerle de dikkat çekici birer unsur olarak belirirler.

Kıyafet detaylarında, ayakkabı ya da çanta üzerinde farklı tasarımlarla estetik açıdan oldukça işlevseldir. Düğmeler, deri etiket seçenekleri gibi ürünler hem tasarım oluşturmak, hem de estetik algıyı canlandırmayı sağlamak açısından, sıklıkla tercih edilen detaylardır. Hobibop’ta, en az düğmeler kadar tasarım fırsatı sunan deri etiket, handmade deri etiket seçeneklerini bulabilir, farklı tasarımlar oluşturabilirsiniz. Uygun fiyatlarla tercih edebileceğiniz, handmade deri etiketler, kalp ya da kare gibi farklı şekil seçenekleri ile Hobipop’ta sizleri, beklemektedir.

Düğmeler Neye Göre Çeşitlendirilir?

Düğmeler iki farklı açıdan çeşitlendirilmektedir. Bunlardan ilki şekilleri baz alınarak belirlenmiş çeşitlerken, ikincisi ise üretiminde kullanılan hammaddenin içeriği ile alâkalı çeşitlerdir.

Düğme Çeşitleri Nelerdir?

Düğmeler şekillerine ve yapım aşamasında kullanılan hammaddeye göre şekillenirken, her iki sınıflandırmada da farklı isimlerle gruplandırılmaktadırlar. Verilen şekle göre yapılan sınıflandırmada;

 • Üzerinde iki veya dört delikle tasarlanan delikli düğme
 • Daha çok palto, blazer ceket ya da kabanlarda kullanılan ayaklı düğme
 • Kot, çıt çıt rivet düğmeler gibi ürün üzerinde çakılarak monte edilen çakma düğmeler,
 • Çanta, deri kıyafet ya da dış giyim gibi iki parçayı kilit sistem ile birleştiren, kilit düğmeler,
 • Çoban düğmeler gibi ilik yerine bağcık yardımı ile işlevsel tutulan geçmeli düğmeler, işlevsel ve estetik düğmelerdir.

Üretimi esnasında kullanılan malzeme ile yapılan sınıflandırma ise şu şekildedir:

 • Kemik Düğmeler: Bufalo ve diğer büyükbaş hayvanların kemiklerinden elde edilir ve üzerinde lazer desen, yazma, yakma ile desenler elde edilebilir. Tamamen doğaldır.
 • Abs Düğme: plastik malzemeleri düğmelerdir, baskıya uygundur ve metale göre hafiftir.
 • Boynuz Düğme: Gerçek boynuzlardan elde edilir baskı ve yazı tekniğine uygun düğmelerdir.
 • Kokonat: Hindistan cevizi kabuğundan elde edilir. Bu düğmeler genellikle yazlık kumaşlar ve keten kıyafetler üzerinde işlevseldir.
 • Sedef Düğme: Midye ve deniz kabuklarından elde edilen kendiliğinden şık düğmelerdir
 • Tahta Düğme. Pek çok ağaç türünden elde edilen ve tamamen doğal düğmelerdendir.
 • Korozo Düğme: Bir palmiye ağacının çekirdeğinden elde edilmektedir.
 • Metal Düğme: Zamak ve pirinçten olmak üzere iki farklı malzemeden elde edilmektedir.

Doğal malzemelerden üretilen tüm bu düğmeler doğa için oldukça avantajlı düğmelerdir. Hobipop, birbirinden farklı düğme modelleri ile hem yetişkin hem çocuk kıyafetlerinde kullanılabilecek tasarımları sizlerle paylaşmaktadır. Tahta düğmeler, plastik düğme gibi farklı malzemelerle elde edilen düğmeler farklı seçeneklerle sizlere sunulmaktadır. Sıklıkla tercih edilen düğme seçeneklerinden olan tahta düğmeler, plastik düğmeler, çıt çıt düğmeler, çoban düğmeler gibi Hobipop’ta yer alan farklı düğme çeşitlerini incelemek tercihlerinizde belirleyici bir rol üstlenecektir.

Tahta Düğmenin Malzemesi ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Tahta düğme tamamen doğal malzemeden üretilmektedir, yani farklı ağaç türlerinden elde elden tamamen doğal bir düğme seçeneğidir. Kıyafetlerde, aksesuarlar ve pek çok ürün üzerinde hem tabii görevi ile hem de dekoratif olarak tercih edilen bir üründür. Hobibop, vernikli ve farklı renklerle tasarlanmış ahşap düğmeler ya da ham haliyle verniksi ve boyasız tasarlanan ahşap düğmelerle kıyafetleri daha doğal ve sıcak bir görünüm ile buluşturmaktadır.

Plastik Düğme Neden Tercih Edilir?

Plastik düğmeler, maliyet açısından oldukça ekonomik düğmelerdir. Ayrıca görüntü itibariyle sedefi andıran yapısı sayesinde hem ekonomik hem şık tercihler olarak plastik düğme seçeneklerine, oldukça fazla talep söz konusudur. İçerisinde naylon, polyester gibi hammaddeler kullanılmaktadır. Hobipop’ta 25mm, 28 ve 35 mm olarak farklı ölçülerde ve pek çok renklerle tercih edebileceğiniz plastik düğme seçeneklerini zevkle temin edebilirsiniz.

ÇıtÇıt Düğme Nedir, Hangi Malzemeden Üretilir?

Çıtçıt düğmeler, iki kumaşın birbirine kolaylıkla tutturulmasını sağlayan düğmeler, tutturuculardır. Giyisiler, çantalar, hobi ürünleri, branda, tekne, çadır ve örgüler gibi hem tekstil hem de dış mekân tasarımlarında kullanılmak üzere üretilen malzemelerdir. Metalden üretilen bu düğmelerin, kıyafet tasarımlarında, çıtçıt düğmelerle tutturulması gereken kumaşlarda rahatlıkla tercih edebileceğiniz farklı renk seçeneklerine, Hobipop ile ulaşabilirsiniz. Eskitme, gümüş rengi, füme, altın rengi gibi farklı renklerle beraber,  1cm, 1.2 cm, 1.7 cm, 2 cm, 2,5 cm gibi farklı ölçülerle pratik kullanım sağlayan çıt çıt düğme seçenekleri sizleri beklemektedir.

Hobipop Düğme Seçenekleri Nelerdir?

Hobipop farklı özellikler farklı kumaşlar üzerinde kullanılabilecek olan sayısız düğme seçeneği ile tekstil ürünlerinizde, hobi malzemelerinizde tercih edebileceğiniz düğme seçeneklerini farklı renk ve yaş kategorilerine göre sınıflandırmaktadır. Özellikle bebek ve çocuk kıyafetlerinde canlı renkler farklı figürleri değerlendirebileceğiniz pek çok seçenek mevcuttur.

Bebek Düğmesi Seçenekleri Nelerdir?

Çocuk kıyafetlerinde renklerin cıvıl cıvıl oluşu sebebiyle, bu kıyafetler üzerinde çok daha renkli düğmeler olan çocuk düğmesi seçenekleri tercih edilmektedir. Hobipop, çocuk düğmesi seçenekleri arasında, altılı paketler halinde pek çok renk ve görselle, bu kategoride yer alan seçeneklerini sizlere sunmaktadır. Kalpli, gülümseyen, sempatik ifadelerle çocuk kıyafetlerini çok daha güzel bir tasarıma dönüştüren smile düğmeler, sarı, beyaz, mavi, somon gibi farklı renklerle süslenmiş çiçek düğmeler, çocuk kıyafetleri üzerinde hem daha sevimli hem de daha dikkat çekici parçalar olarak belirmektedir. Bu düğmeler yelek ve kıyafetler için uygun seçeneklerdir. Ahşap kareli düğmeler de yine tercih edebileceğiniz seçenekler arasındaki düğmelerdendir.

Hobibop Bebek Düğmesi Seçeneklerinde Hangi Renkler ve Tasarımlar Mevcuttur?

Bebek düğmeleri diğer düğmelere göre çok daha renkli, daha sempatik düğmelerdendir. Bebek kıyafetleri üzerinde, çok daha canlı renkler ve farklı tasarımlar tercih edilmektedir.  Altılı paketler halinde satışa sunulan bebek düğmeleri arasında tercih edilen nazar boncuğu düğme modeli kırmızı, mavi, sütlü kahve tonunda ve daha farklı pek çok renk seçeneği ile satışa sunulmuştur. Fuşya, pembe, turkuaz mavi gibi renk seçenekleri ile çok sık tercih edilen çilek düğmeler; siyah, bordo, koyu mavi gibi açık tonlarla birlikte daha koyu tonları da tercih edilen çapa düğmeler de çok sık tercih edilen düğmelerdendir. Miki Mouse, farklı ifadelerle ve renklerle smile düğmeler; lacivert, yeşil mavi gibi tonların kullanıldığı uğur böceği, baykuş ve gülen yüz düğmeler gibi handmade deri etiket ve düğme setleri de çok sık tercih edilen seçeneklerdendir.

Çoban Düğmeler En Çok Nerelerde Kullanılır?

Çoban Düğme uzun yıllardır tercih edilirliğini koruyan hem nostaljik hem şık düğme tasarımlarından biridir. Kimi modellerinde boynuzu andıran orijinal görünümü, farklı renkleri ile her renk zemin üzerinde tercih edilebilecek seçeneklerle karşımıza çıkmaktadır. Kadın mont ve kabanlarda, şallar ya da pançolarda, çocuk kıyafetlerinde, erkek kaban ve montlarında, hırkalar üzerinde tercih edilen düğmelerdendir. Hobipop çoban düğme seçeneklerinde, deri ve süet biritli çoban düğmeleri kullanıcıların dikkatini çekmektedir. Siyah bordo, cemel, koyu taba, vizon ve metal başlı çoban düğme seçeneklerinin yanı sıra; 3, 4 ve 5 cm ölçülerinde, kahve ve naturel renklerle tasarlanmış klasik ahşap çoban düğmeler de özellikle tercih edilen seçenekler arasında yer almaktadır.

Daha pek çok düğme modelleri ve renkleri ile farklı kıyafetler, kumaşlar ve örgüler üzerinde tercih edilebilir düğme seçenekleri, dikiş ipleri, iğneler, makaslar, örgü ipleri hatta hobi malzemeleriniz için vakit kaybetmeden Hobipop’u ziyaret edebilirsiniz.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.