x
Sıralama seçin

Kağıt İp Çeşitleri

Kağıt ipler, esas olarak selüloz olarak adlandırdığımız odun hamurundan elde edilen kağıtların şeritler halinde kesildikten sonra bir iplik oluşturması için bükülmesinden sonra oluşan ipliktir. Kağıt yüzyıllardır Japonya' da tekstilde kullanılmasına rağmen Almanya 19. yüzyılın sonlarında kağıt ipliği icat etti. Savaş sırasında ve sonraki dönemde pek çok üründe kullandılar. O dönemden bu döneme tarih içerisinde kağıt ipler çeşitli şekillerde kullanıldıktan sonra moda dünyasının en sevilen ikonlarından biri haline geldiler.Bugün ister giyim sektöründe ister ev dekorasyonunda çok severek kullandığımız aksesuarların başında yerlerini aldılar.

Kağıt iplerin birbirinden farklı çeşitleri bulunmaktadır. Kalınlık olarak birbirlerinden hafif farklılıkları olabilmektedir. Bazıları daha ince bir yapıda bazıları ise daha kalın olabilmektedirler. Son dönemde XL kağıt ip veya Jumbo kağıt ip olarak tabir edilen yapıları da üretilmiştir. Özellikle bu en kalın çeşitleri dikiş makinesinde dikilebilir ve çanta, sepet, supla gibi ürünler yapılabilmektedir. Kalınlıkları yanı sıra kağıt ipler renk olarak da hem düz renk hem de rekli kağıt ip yani batik şeklinde de üretilebilmektedir.

Kağıt ip çeşitlerinde en büyük ayrım ise çile kağıt ipler ile sarılmış kağıt ipler arasında olmaktadır. Kağıt ipler genel olarak çile halindedir. Kendinize kullanım kolaylığı sağlamak için öncelikle bu kağıt ip çileyi önce açıp sonra sararak bir yumak haline getirmenizi tavsiye etmekteyiz. Aksi halde örme esnasında ipiniz birbirine takılarak çitişecek hale gelecektir. Çile kağıt ipleri kullanmak size zor geliyorsa o zaman sarılmış kağıt ipleri kullanmanız işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Fakat sarılmış halde olanların maliyeti diğerlerine göre daha yüksektir.

Kağıt İp Modelleri ve Kullanım Alanları

Kağıt ipleri günümüzde pek çok alanda severek kullanabilirsiniz. Bunlardan en yaygın olanlarından biri giyim sektöründe aksesuar olarak örgü kağıt ip çanta ve cüzdan, kağıt ip şapka şeklinde olanlardır. Özellikle kağıt ip çantalar model ve kullanım alanı olarak o kadar çeşitlidir ki nerede ise üretilen modellerin çeşitliliği sonsuzdur. Her gün de bu modellere yeni bir tanesi daha eklenerek moda dünyasında yerini almaktadır ve bizler tarafından çok sevilerek kullanılmaktadır. 

Özellikle bahar ve yaz aylarının vazgeçilmezleri olan kağıt ip çantalar artık yılın her döneminde rahatlıkla kullanılmaktadırlar. İster örgü kağıt ip plaj çantası yapın ister el çantası ister gizli burslu çanta olarak kullanın her formu son derece şık olmaktadır. Özellikle tahta çanta sapları ve bambu çanta sapları ile de birbirlerini tamamlamaktadırlar.

Kağıt ipler pek çok örgü modeline uygundur. Özellikle sık iğne tekniği, kirpik modeli, kağıt ip hasır modeli gibi teknikler bunların başında gelmektedir.

Kağıt İp En Kolay Nasıl Örülür

Bazı örgü severler kağıt ipin nispeten sert yapısından dolayı örerken bir miktar zorlanmaktadırlar. O sebeple kağıt ipi en kolay şekilde örebilmek için çamaşır yumuşatıcısı ile yumuşatabilirsiniz. Bunun için bir leğen veya kap içerisinine bir miktar su koyun. Suyunuz ipiniz ile hemen hemen aynı hizada gibi olabilir. İçerisine 1 kapak çamaşır yumuşatıcısı ilave edin. Yaklaşık 15-20 dk bekleyip hafif suyu çektikten sonra ipinizin fazla suyunu akıtarak pamuklu bir bez veya havlu üzerine alın. Sıkma yapmayın. Çilenizi hafif açarak kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra çilenizi açarak yumak haline getirin.

Yumuşatıcılı suda bekletme yapmak istemeyenle için diğer bir teknik ise bir sprey kabının içerisine su doldurarak kağıt ipinize öncesinde veya örme esnasında su sıkmaktır.

Herhangi bir ıslatma işlemi yapmak istemeyenler de aslında örme esnasında elinizin sıcaklığından ipinizde bir miktar yumuşama mutlaka olacaktır. Kağıt ipe hiçbir yumuşatma işlemi uygulamadan, ıslatmadan ören de pek çok kişi bulunmaktadır. Süreç içerisinde eliniz bu nispeten sert olan ipin örümüne mutlaka alışacaktır.

Her halukarda en büyük tavsiyemiz eğer kağıt ip çile kullanıyorsanız mutlaka öncelikle ipinizi açarak yumak haline getirmeniz yönündedir.

Kağıt ip tığ numaralarında en uygun olanlar ise 3.00 numara veya 3.50 numara tığlardır.

Kağıt İp Fiyatları

Satıldıkları yere ve çeşitlerine göre kağıt ip fiyatları farklılık göstermektedir. Bu anlanda Hobipop size en uygun fiyatlı kağıt ipleri sunar. Çile kağıt ip satın almak en avantajlı olan seçenektir. Böylelikle ipinizi önce açıp sonra kendiniz yumak haline getirerek tasarruf etmiş olursunuz. Sarılmış kağıt ipler ise daha pahalı olmakla birlikte bu sefer size zamandan ciddi anlamda tasarruf sağlamaktadır. İpleri az miktarda almaktansa kağıt ip kilo olarak almak da size kazanç sağlayacaktır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.