x
Sıralama seçin

Kumaş Çeşitleri

Geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan kumaşlar, insanlığın en büyük ihtiyaçlarından biri olmuştur. Temelde giyinme gereksinimine cevap veren ve dış etkilerden korunmamızı sağlayan kumaş giysi yapımının yanında çadır, çanta, örtü, havlu ve bunun gibi birçok materyalin üretilmesinde kullanılır. Kumaşlar ipliklerin birbirinden farklı yöntemlerle birleştirilerek örülmesi ile oluşturulur. Tarihte üretilen ilk kumaş ise ketendir. Doğal bir elyaf olan keten kumaşın üretilmesinden sonra pamuktan ve hayvan yünlerinden de kumaşlar yapılmaya başlanmıştır. Kumaş yapımında bir sonraki keşif de ipek böceklerinin kozalarından elde edilen ipek olmuştur. Daha sonra insan polyester ve akrilik gibi sentetik malzemelerden üretilen kumaşlar da yapılmaya başlanmıştır.


Kumaşlar dokuma, örme ve sentetik kumaşlar olarak sınıflandırılabilir. Dokuma kumaşlara patiska, fresko, şantuk, vual, kaputbezi, basma, tülbent, poplin, şifon, kaşmir, kadife, saten, pazen, çuha ve daha çok el işlerinde kullanılan etamin örnek verilebilir. Örme kumaşlar ise ribana, kaşkorse, pike, polar, kapitone ve delikli bir yapıya sahip olan file kumaşı gibi kumaşlardır. Sentetik kumaşların yanında tela, kâğıt kumaşlar ve keçeler de nonwoven adı ile bilinen kumaşlar sınıfına girerle

El İşlerinde Kullanılan Kumaş Türleri

Elde işleme yapmak ve hobi etkinliklerinde kullanmak üzere üretilen kumaşlar diğerlerine göre farklı özellikler gösterir. Bu kumaşların üzerine el ile iğne ve benzeri yardımcı öğeler kullanılarak işleme, nakış ve dikiş yapılacağından kumaşın yapısı buna uygun olmalıdır. Dolayısıyla el işleri için kullanılan kumaşın kolayca delinebilmesi ana şarttır. Ayrıca bu kumaşlarda dikim ya da işleme sonrası bozulma beklenmez. Yani el işi kumaşı işlemelerin altında büzülmemeli ve bombe yapmamalıdır. Bu özelliklere sahip kaliteli kumaşları bulabileceğiniz Hobipop’ta nakışlık işlemelik kumaşlar ile desenli kumaşlar, hasır ve jüt kumaşlar, tela, patchwork kumaşları ve krep kumaşları da mevcut.

Nakışlık İşlemelik Kumaşlar

El işlerinde ve ev tekstili alanında kullanılan nakışlık işlemelik kumaşlar keten ile polyester karıştırılarak üretilen kumaşlardır. Kullanım alanlarının genişletilebilmesi için farklı ipliklerden imal edilen bu kumaşların genel özelliği delikli bir yapıya sahip olmalarıdır. Nakışı ve işlemeyi kolay hale getirmek için bu ürünlerin yüzeyi pürüzsüz olur. Böylece kumaş üzerine işlenen desen ya da nakış hem düzgün görünür hem de sabit kalması, yani sökülmemesi sağlanmış olur. Hobipop’tan uygun fiyatlara edinebileceğiniz etuval kumaşları, seccadelik kumaşlar, örtülük ve runnerlık kumaşlar, anchor kumaşlar ile bohçalık ve oda takımlık kumaşlar nakışlık işlemelik kumaş çeşitleridir.


Desenli kumaşlar ile patchwork kumaşları da bulabileceğiniz Hobipop’dan etamin çeşitlerini de satın alabilirsiniz. Bir pamuklu kumaş türü olan etaminin ilk özelliği delikli bir yapıya sahip olmasıdır. Bu deliklerden özel etamin iğnesi ile çarpı şeklinde geçireceğiniz ipliklerle istediğiniz deseni elde edebilirsiniz. Seccade işi ve kanaviçe işi de yapabileceğiniz etamin kumaşlardan başka hasır ve jüt kumaşlar ile de işleme ya da nakış yapabilirsiniz. Bu kumaşlar bitki liflerinden elde edildiği için sert bir yapıya sahiptir. Doğal bir elyaf olan jüt kumaş çuval bezi olarak bilinir ve son yıllarda ev tekstil ürünlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Sert ve pürüzlü dokusu nedeniyle oldukça dayanıklı bir kumaş olan hasır ve jüt tipi ürünler delikli yapıları ile üzerinde işleme yapılmasına olanak verir.


İpek, yün ve viskoz kumaşlarının karışımından oluşan krep kumaşları ise hasır ve jüt kumaşların aksine oldukça yumuşak ve pürüzsüzdür. İnce bir dokusu olan krep kumaşlar hava geçirgenliğine sahip oldukları terletmezler. Bu nedenle krep kumaşları başörtüsü ve yemeni olarak kullanılır. Ütü gerektirmeyen bu kumaşlarda küçük delikler bulunur ve işleme ile nakış bu delikli yapı sayesinde mümkün olur. Hobipop’un kumaş kategorisinde yerini alan tela kumaşlar sık dokunmuş oldukları için serttir ve çoğunlukla kıyafetler ile örtülerin kenarlarında kullanılır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.