x
Sıralama seçin

El Örgü İpleri Çeşitleri

Örgü, popülaritesini kaybetmeyen hatta her sene yeniden ve daha güçlü bir şekilde kazanan yediden yetmişe herkesi etkisi altına alan bir hobidir. Şişler ve iplerin dansıyla ortaya çıkan kazaklar, şallar, yelekler ve dahası her zaman için hazır ürünlerden daha çok rağbet görmekte. Çünkü hepinizin de hak vereceği üzere el emeğinin yerini hiçbir şey tutamaz.

Ülkemiz örgü konusunda çağ atlamış ülkelerden biri olabilir. Sobanın yanında neşeli ve hızlı bir şekilde torununa yelek yetiştiren anneanneler, şal deseni örneği verirken sanki dünyanın sırrını açıklıyormuş gibi davranan teyzeler, çok heves ettiler diye lazım olmayan bir iple, kolay olduğu için haroşayla örgüye başlatılar çocuklar ve dahası... Ülkemizde  örgü önemli bir kültürdür ve ucundan kıyısından örgüye bulaşmayan insan neredeyse yok gibidir.

Ülkemizde örgü bu kadar mühim bir meseleyken, örgüye can veren iplerin de aynı şekilde mühim olduğunu söylemek gerek. El örgüsü en güzel ürünleriniz için aklınıza gelebilecek tüm ip çeşitleri, geniş renk skalasıyla beraber sizler için Hobipop'ta bir araya getirdik. İp dünyasının kaliteli isimleri Nako ip, Himalaya ip ve diğelerini burada bulabilirsiniz. Zengin çeşitliliğimiz içerisinden size sadece seçmesi kaldı!

Örgü İpi Çeşitleri

Örgüden bu kadar fazla şey yapılabiliyorken örgü ipi çeşitlerinin de az olması beklenemezdi elbette. Örmek istediğiniz neredeyse her şey için ayrı bir ip çeşidi bulabilirsiniz.

Örgü iplerinin çok fazla çeşidi vardır ancak genel olarak üretildikleri malzemelere göre 3 grupta sınıflandırılabilirler. Bu çeşitlerden ilki, örgü deyince bir çoğumuzun kafasında canlanan yündür. Yün iplikler de kendi içerisinde sınıflandırılabilir ancak genel hatlarıyla bahsetmek gerekirse genelde kışlık ürünler için kullanabilirsiniz. Sıcak tutar ve dayanıklıdır.

Bitkisel liflerden elde edilen ipler ise dayanıklı ve insan sağlığına zararsız ipliklerdendir. Pamuk, bambu gibi lifli bitkilerden üretilirler. Bitkisel liflerden üretilen iplerle hem yaz mevsimi için hem de kış mevsimi için bir şeyler tasarlayabilirsiniz, iki mevsim için de uygun çeşitleri mevcuttur.

Sentetik elyaftan elde edilen el örgü ipi çeşitlerinin ise en büyük avantajı ucuz olmasıdır. İplerde genelde tamamen sentetik kullanımı yerine yün ya da pamuk karışımlı sentetik elyafa yer veriliyor. Böylece hem insan sağlığına zararsız hem de daha uygun fiyatlı iplere kavuşmak mümkün oluyor.

Yünlü Örgü İpi

Yünlü örgü ipleri tek başına yünden üretilebildiği gibi bitkisel liflerle ya da sentetik elyaflarla karıştırılarak da kullanılabilmektedir.  Kışlık kazak, patik, şal gibi sıcak tutmaya yönelik ürünlerle kullanabileceğiniz yünlü örgü ipleri, en çok tercih edilen iplerdendir.

Kalın Örgü İpi

Kış mevsiminde, görünüşüyle bile içinizi ısıtacak yumoş battaniyeler, kazaklar için ideal olan kalın örgü ipi çeşitlerini geniş renk skalasıyla sizlerle buluşturuyoruz. Kalın olduğu için kolayca örülen, kısa sürede büyük işler başarmanızı sağlayacak kalın iplerle örgü gerçekten çok eğlenceli. Nako Neptün serisi, kalın iplere güzel bir örnek olacaktır.

Patik İpi

Uygun kalınlıkta gördüğünüz her ipten aslında patik örebilirsiniz. Ancak başarılı bir şekilde örülmüş patikler hem esnek hem de sıkı bir yapıya sahiptir. Bu eşsiz yapısı sayesinde patikler giydikçe ayağın şeklini alır. Sektörün öncülerinden olan Alize ip, Extra serisiyle bu işe de el atıyor.

Patik ipi olarak geçen fazla esnemeyen, çok yumuşak olmayan bu ipleri sadece patik için değil,sıkı bir görüntü istediğiniz kazaklarınızda, süveterlerinizde de gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Koton Örgü İpi

Pamuk içeriği yüksek olan koton iplere piyasadaki en iyi örnek %55 pamuk, %45 akrilik içeriğiyle Alize Cotton Gold serisidir. Yumuşak yapısı sayesinde pek çok eseriniz için gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Amigurumi ipi olarak da kullanmaya müsaittir.

Kadife İp

Son zamanlarda popülaritesi artan, şık duruşu ve kullanım kolaylığıyla pek çok kişinin gözdesi olan kadife ipler, en basit modellerde bile son derece gösterişli duruyor. İp deyince akla gelen kaliteli markalardan biri olan Himalaya'nın kadife ipte iki farklı çeşidi bulunuyor. Genelde bebek ve çocuk ürünleri için kullanabileceğiniz Dolphin Baby ve kışlık tüm ürünleriniz için tercih edebileceğiniz Velvet serisi, kaliteli kadife görünümü ve kolay örümü ile sizlerin de favorisi olacak.

%100 mikro polyesterden üretilen kadife ip fiyatları, diğer iplere göre çok fark etmiyor. Ellerinizde, en güzel tasarımlara dönüşecek kadife ipler, en uygun fiyatlarla Hobipop'ta sizleri bekliyor.

Batik Örgü İpi

Batik, Endonezya çıkışlı bir kumaş süsleme tekniğidir. Kumaş boyama sanatı olarak bilinir. Kumaşın bazı yerlerinin örtülerek özel bir boyaya batırılarak farklı bir şekilde boyanması da batik boyama olarak geçer. Batik ipler ise tıpkı batik kumaşlar gibi farklı renkleri bir arada barındıran özel olarak renklendirilmiş iplerdir.

Batik ipler, ebruli olarak da geçer. Ördükçe farklı renklerin açığa çıktığı batik iplerle çok renkli, hatta kendinden desenli tasarımlar ortaya çıkarabilirsiniz. Farklı markalardan, farklı renklerden pek çok batik ip bulmanız için Hobipop doğru adres.

Puffy İp

Son yılların el yapımı bebek battaniyelerinde önce çıkan puffy ipler, ne şişe ne tığa ihtiyaç duymadan sadece parmaklarla örülebilen yumuşacık bir ip. Alize puffy ip, bu konuda da ip dünyasında kalitesini konuşturuyor. Bebekleriniz için güvenle kullanabileceğiniz puffy battaniyeleri siz de çok seveceksiniz.

Örgü İpi Nasıl Seçilir?

Örgü ipi satın alırken ilk önce ne örmek istediğiniz göre seçim yapmalısınız. Bazı ürünler için kalın ipler, bazıları içinse ince ipler daha uygundur. Örneğin amigurumi oyuncaklar için ince ipler daha uygunken, kış için örmek istediğiniz parçalar için kalın ipler daha uygun olacaktır. Ancak örmek istediğiniz modele de dikkat etmek gerekir.

Örgü ipi satın alırken etiketlere bakmayı ihmal etmemenizi öneririz. Bu etiketler üzerinde ipin kaç numara şiş ya da tığ ile örüleceği, yıkama talimatları ve uzunluğu yer alır. Tüm bunlara ek olarak yumak ip hangi materyalden üretildiyse yüzdeleriyle beraber etiketinde yazar. Soğuk havalar için örgü örmek istiyorsanız yün oranı daha yüksek ipler tercih edebilirsiniz.

Örgü İpi Fiyatları

Örgü ipleri gerçekten inanılmaz bir çeşitliliğe sahiptir. Uzunluk, kalınlık, doku, gerçek yün oranı gibi faktörler çeşitliliği oluştururken fiyatlandırmaları da etkiler. Tabii tüm bunların yanında ipin kalitesi de oldukça önemlidir. İp fiyatları tüm bunlar göz önünde bulundurularak belirlenmektedir.

Örgü örmeye başlamadan önce muhakkak bütçenizi göz önünde bulundurmalısınız. Öreceğiniz bir ürün için muhtemelen birden fazla ip kullanmanız gerekecektir, buna göre hesaplama yapmanız iyi olacaktır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.